Aifur Restaurant – Stockholm

Gamla Stan’dan geçerken her seferinde gerek kapısında içeri müşteri çekmek için bekleyen vikingleri gerekse farklı logosu ile dikkat çeken bir restaurant Aifur.

Aifur Giriş
Aifur Giriş

Dediğim gibi içeriyi ziyaret etmeden de kapıda bulunan menüyü okuyarak içerisi hakkında az çok fikir edinebilirsiniz. Büyük kapıdan geçip merdivenleri inince içeri giriyorsunuz ve burada sizi bir başka viking karşılıyor. Burada size adınızı ve hangi ülkeden geldiğinizi soruyorlar, işin gerçekten keyifli noktalarından biri bu. Alttaki video’dan da görebileceğiniz gibi, “Uzak diyar Türkiye’den gelen Aydın aramızda, hadi ona hoşgeldin diyelim” vb. kalıp cümleler ile hali hazırda restaurantta oturan kalabalığa sizi tanıtıyorlar. Bu duyuruya karşılık kalabalık kuvvetli bir “hey” ve sonrasında alkış ile sizi selamlıyor.

VİDEO LİNK

Video link içerisindeki selamlama esnasında içeride çalan müzik grubu kısa bir süre es verip selamlama faslına katkıda bulunuyor. Bunun akabinde masamıza geçer yeriz modeli yerine zaten turistik faaliyet gösteren restaurant, müşterilerinin çoğunluğunun farklı ülkelerden de olmasını göz önünde bulundurarak yeni gelen misafirleri zaten içeride oturmakta olan grubun yanına oturtarak sohbeti arttırıyorlar. Biz gittiğimizde yanılmıyorsam İtalyan teyzelerin yanına oturmuştuk.

Aifur iç mekan
Aifur iç mekan

Tanıtma & Oturma aşamalarından sonra yemek seçmeye geliyor sıra. Seçenek çok denilebilir. Kuzu, domuz, dana, geyik vb bilumum et çeşitleri ile hazırlanmış kulağa lezzetli gelen yemekler menü’de göze çarpıyor(Menüyü yazının sonunda vereceğim albüm linkinden inceleyebilirsiniz.), bu seçim için sizinle ilgilenen kostümlü garsonlar size yardımcı olacaklardır, turist olduğunuzu anlarlarsa ki İngilizce konuşmanız bunun için yeterli bir sebep:) muhtemelen ortaya karışık şeklinde hazırlanmış turistik menüyü seçmenizi tavsiye edeceklerdir (320 kron = yaklaşık 90-100 TL arası kişi başı). Bu menünün içerisinde başlangıç olarak 3 çeşit et (domuz yemek istemiyorsanız bunu başta belirtmeniz gerekiyor, dana eti ile değişiklik yapabiliyorlar.) jambon – pastırma kıvamında servis ediliyor. Ben geyik, kuzu ve dana eti tercih etmiştim, yanında çıtır ekmekler(düz tacolar) elma püresi, hardal ve lahana salatası ile gelen aparatif tabağı güzel bir başlangıç. Etler ile beraber tereyağı ve peynir de geliyor. Tabağınız ile işiniz bittikten sonra ana yemek güveç(geyik eti), reçel, tatlı mor patates haşlaması ve somun ekmek ile servis ediliyor. Güveç oldukça lezzetli ve tabağı bitirmek biraz güç. Reçel hoş gözükse de yemekle ya da bizim damak tadımız ile uyumlu değil:) ama tatlı patatesler kesinlikle çok başarılı.

Güveç tabağı ve ortaçağ yemek takımı :)
Güveç tabağı ve ortaçağ yemek takımı 🙂

Ana yemekten sonra ufak bir tatlı tabağı getiriyorlar. 2 adet kakaolu top başta küçük gözüküp tat kaçırsa bile tadına baktıktan sonra yoğunluğunu anlıyorsunuz ve bence gayet yeterli.

Aifur iç mekan
Aifur iç mekan

Genel olarak Aifur restaurant hafızamızda keyifli dakikalar bıraktı. Stockholm’de gidilmesi gereken turistik restoranlardan biri olduğunu düşünüyorum, girişteki takdim başlıbaşına tecrübe edilmesi gereken çok keyifli bir an. Mekan hakkında daha fazla resim için aşağıda eklemiş olduğum google plus albümüne göz atabilirsiniz:

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer

Sliding Sidebar

Hakkımda

Hakkımda

Aydın Baltacı, İstanbul'da yaşıyorum, evliyim ve bu konuda pek mutluyum. Huawei'de Yazılım Testi üzerine çalışıyorum ki bu konuda pek yazmıyorum. Detaylı stalk için sosyal medya ikonlarını kullanabilirsiniz.

Google+